HTML

Társasházkezelés blog

Társasházi kisokos - a blog végigjárja a legfontosabb témákat, értesít az új fejleményekről, a társasházakat érintő változásokról.

Keress minket a Facebook-on!

Archívum

Mi is az a közgyűlés? - 2. rész

2013.04.07. 17:39 :: Társasházkontroll

Tegnap végigjártuk, hogy milyen témákban határoz a társasházi közgyűlés, hogyan néz ki és mit tartalmaz egy közgyűlési meghívó illetve fény derült a meghívók kiküldési idejének szabályaira is. (A teljes cikk ITT érhető el.) Ma a közgyűlés határozatképességéről, a tulajdoni hányad kérdésköréről és a közgyűlési jegyzőkönyvről ejtünk szót.

szavazás.JPG

A közgyűlés akkor határozatképes, ha a napirendi pontok tárgyalásához szükséges többség jelen van. Ez a legtöbb esetben az összes tulajdoni hányad legalább fele plusz 1 (pl.: összes tulajdoni hányad 10000, határozatképes, ha jelen van 5001). Amikor a kellő többség nincs jelen, megismételt közgyűlést kell tartani, ahol a jelen lévők tulajdoni hányadának egyszerű többsége dönt. Természetesen vannak olyan esetek is, amikor a törvény minősített többséget ír elő, ilyenkor a megismételt közgyűlésen is csak akkor hozható döntés, ha az határozatképesnek tekinthető. Minősített többség előírásáról beszélünk a következő helyzetekben:

Az összes tulajdoni hányad

  • egyhangú szavazata szükséges
    • alapító okirat módosításához;
    • a rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadások esetén;
  • 2/3-ának szavazata szükséges
    • közös tulajdonú épületrész elidegenítése esetén;
  • egyszerű többsége szükséges
    • közte a szomszédos helyiségek tulajdoni hányadának 2/3-a egy külön tulajdonú helység hasznosítására;
    • alapító okirat olyan módosításánál, ami a többi tulajdonostárs közös tulajdoni hányadát nem érinti és van rá építési- és használatba vételi engedély (különálló helyiségek összevonása, egy helyiség szétválasztása);
    • SZMSZ alkotás és módosítás, valamint az ebből eredő alapító okirat módosítás.

A szavazásokon a résztvevők tehát tulajdoni hányad alapján döntenek a kérdésekben. A tulajdoni hányad pontos mértékét a társasházi alapító okirat tartalmazza. Minden szavazat a vonatkozó tulajdoni hányad értékű. A szavazástól jelen lévő tulajdonos vagy meghatalmazottja csak abban az esetben és csak azon szavazás idejére tiltható el, ha az ő adott albetétjéhez tartozó hátralék összege meghaladja a 3 havi közös költség összegét és a közgyűlés határozatot kíván hozni a jelzálogjog bejegyzéséről. 

jegyzőkönyv_minta.jpg

A közgyűlésen elhangzottakról jegyzőkönyv készül. Ez tartalmazza a levezető elnök, a jegyzőkönyv vezető és a két jegyzőkönyv hitelesítő nevét, a jelenléti ív formájában a résztvevők nevét, a határozatképesség meghatározását, a megtárgyalt napirendek összefoglalását, valamint a közgyűlés által meghozott határozatokat szó szerint illetve a szavazás eredményét mutató adatokat. A közgyűlési procedúra végét az azon meghozott határozatok - meghívóhoz hasonló - kifüggesztése jelenti. Ennek 8 nappal a közgyűlés megtartása után meg kell történnie. 

A lakók sokszor mérgelődnek utólag, hogy miért emelkedik a közös költség, miért hoztak ilyen vagy olyan döntéseket. Sajnos a mérgelődők többsége nem jár közgyűlésre, esélye sincs véleményét kifejteni. Érdemes azonban rászánni azt a pár órát évente, hogy képben legyünk, sőt hozzá is szólhassunk a ház életének alakulásához. Ez nemcsak a mi, de a közösség érdekes is...

Felső kép INNENa közgyűlési jegyzőkönyv mintát pedig köszönjük a Társasházkontroll Kft.-nek.

Szólj hozzá!

Címkék: jegyzőkönyv társasház közgyűlés közös képviselő határozat alapító okirat társasházi törvény közös tulajdon közgyűlési jegyzőkönyv SZMSZ albetét napirendi pont megismételt közgyűlés minősített többség tulajdoni hányad határozatképes rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadás egyszerű többség

A bejegyzés trackback címe:

https://tarsashazkezeles.blog.hu/api/trackback/id/tr255204890

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása